Hakkımızda

HER İNSANIN İÇİNDE BİR AĞAÇADAM VARDIR ASLINDA

Her insanın içinde yaşayan bir ağaçadam vardır aslında. Doğduğunuz yere anlam katmak, ve sevdiklerinizi ve etrafınızdaki insanları ulu gölgenizde dinlendirmek, soludukları havayı zenginleştirmek istersiniz. Unutulanları hatırlamak, yeniden yaşam vermek, örnek olmak için büyük bir motivasyonla zoru başarmak çabalamak, bunu yaparken hep mütevazi olmak, ileri bakmak, hayal kurmak ve kurarkende bir gün başaracağınızı bilmek.

Ağaçadam çiftliği böyle bir projeydi.

Mesleğim gereği yurtdışında farklı ülkelerde yaşadığım 10 sene boyunca içimde yeşeren bir tohum artık güçlü bir fidan olmuştu ve artık ulu bir ağaç olmak için yerini arıyordu. Yurtdışında doğa ile insan arasında ölümsüz bir aşk olduğunu gözlemlemiştim. İnsan doğa içindir. Ülkemizde ise, doğa insan için, kısa vadeli amaçlar için kolayca harcanabilecek bir sermayedir..

Ben bu aşkı ülkemde yaşayabileceğime inandım, inanmak istedim. Bu sebep ile sadece internetden araştırarak bulduğum Kırklarelinin Demirköy ilçesine bağlı Yeşilce köyündeki bir tarlayı Türkiye’ ye ye ilk ziyaretim sonrasında aynı gün içinde satın almıştım ve tapusu ile birlikte yurtdışına geri dönüyordum. Asırlık kayın ve meşe ormanlarının arasında yer alıyordu. İğneada sahiline 15km uzaklıktaydı ve longoz ormanı ve longoz ormanları içindeki göllere komşuydu. Istanbula 220 km uzaktaydı. Herkesin gelemeyeceği kadar uzak ama benim için hayallerim için ise İstanbul’ a çok yakın bir noktaydı Yeşilce köyü. Bu kadar korunabilmiş, doğal yaşamın destek almadan kendi kendini besleyebildiği, yaban hayatın korunduğu bu coğrafyaya hayran kalmıştım.

Artık içimdeki fidanı büyütebileceğim toprağım vardı. 2012 senesinde Türkiye’ ye kesin dönüş yaptıktan sonraki 1 sene boyunca tarla vasfındaki arazimi projelendirmiş ve 2013 yılı başonda ilk kazmayı vurmuştum. 2013 yılı Ekim ayında ise oğlumun doğumu ile çiftliğimize ilk ceviz ağaçlarımızı ektik. Sonra sırası ile meyva ağaçlarımız, arı kovanlarımız, organik sebze bahhçemiz ve en sonunda tavuklarımız çiftliğimizin en son sakinleri oldu.

Bugün çiftliğimize hala aynı aşk ve tutku ile bağlıyız. Ürettiğimiz ürünleri kendimiz tüketiyoruz ve sevdiklerimiz ile paylaşmanın keyfini ise tarif etmem çok zor. Her geçen gün çiftliğimiz ile ilgili hayallerimiz artarak devam etmektedir. Bölgemize ait olan ve diğer bal çeşitlerine gore 5 kat daha fazla antioksidan özelliği özel meşe balı üretimi, Türkiyenin hala ithalatçı konumunda olduğu ceviz üretimini desteklemek için bizimde imkanlarımız doğrultusunda oluşturduğumuz ceviz plantasyonumuz, ve yine güzel ülkemizde zahmetinden dolayı kaybolmaya başlamış süt koyunculuğunu çiftliğimizde yaşatmak en büyük arzumuzdur.

Bu arada etrafımızdaki ağaçadamların sayısıda artmaya devam etmektedir. Profesyonel meslek hayatımdan tanıdığım 2 kıymetli dostum, ve yıllardır kardeşim kadar yakın olmuş bir can dostum çiftliğimize ilk ziyaretleri sonrasında cennetten bir köşe olan Yeşilce köyünde kendi toprak parçalarını satın alarak bize komşu geldiler.

Herkesin içindeki ağaçadamı yaşaması dileğimiz ile...